8.7k views
4 votes
At the mail racing championship in England, the winner moved at an average velocity of 2.4 mm/s [ford] for 140 s. Determine the winning snail's displacement during this time interval. [​

1 Answer

2 votes

Answer:

Explanation: 1.2 mm

Time= 140 sec

Initial Velocity= 0

Average Velocity= 2.4 mm/s

Displacement= 0.5* (2.4/140) *140 = 1.2 mm

User Dan Frank
by
7.2k points