177k views
4 votes
A cheetah can run at a maximum speed

106 km/h and a gazelle can run at a maxi-
mum speed of 75.6 km/h.
If both animals are running at full speed,
with the gazelle 63.4 m ahead, how long before
the cheetah catches its prey?
Answer in units of s.

User Manmohan
by
7.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

We find the difference in speeds between the 2 animals

106 - 75.6 = 29.4 km/h

then we convert it to m/s by dividing it with 3.6

29.4 / 3.6 = 8.2 m/s

distance divided by speed equals time

63.4 / 8.2 = 7.7 seconds

User Tim Lindsey
by
7.2k points