201k views
0 votes
Jonas is buying a three day supply of camping snacks. An energy bar costs $1.50, and a bag of dried mangos cost $3.00. Jonas plans to have 7 snacks per day and spend up to $45.00. If p is the number of energy bars he can buy, and m is the number of bags of mangoes he can buy, which system of equations and inequalities can be used to represent the possible number of each snack he can buy?

1 Answer

0 votes

Answer: 45

Step-by-step explanation: (1) 7 snacks per day for 3 days = 21 snacks: p+m = 21

(NOTE: If he wants to have AT LEAST 7 snacks per day for 3 days, then p+m >= 21)

(2) He can spend up to $45: 1.50p+3m <= 45

User PaulEdison
by
4.5k points