menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 2-gallon container of disinfectant costs $24.32. What is the price per cup?
asked
Nov 17, 2023
231k
views
2
votes
A 2-gallon container of disinfectant costs $24.32. What is the price per cup?
Mathematics
college
Freedrull
asked
by
Freedrull
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
76 cents
16 cups a gallon times two
24.32 divided by 32
Mabs
answered
Nov 19, 2023
by
Mabs
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
.76 cents per cup.
Their are 16 cups in a gallon.
2 gallons would be 32cups.
Divide 24.32 by 32.
0.76 is your answer
Fortilan
answered
Nov 21, 2023
by
Fortilan
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.3m
questions
12.0m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org