Answer: material 3: 24/100 = 0.24 g/ml
Step-by-step explanation:
cork floats in water, therefore its density should be lower than 1g/ml
density = mass/volume
material 1: 89/10 = 8.9 g/ml
material 2: 26/10 = 2.6g/ml
material 3: 24/100 = 0.24 g/ml
material 4: 160/100= 1.6 g/ml