158k views
5 votes
Joshua bought 4 bags of chips and gave the cashier a $10 bill. The cashier gave him $3.88 in change. If each bag cost the same amount, what is the cost of 1 bag of chip?

(I really need help)!

User Lilian
by
5.7k points

1 Answer

1 vote

hi

so amount paid is : 10- 3.88 = 6.12

now there are 4 chips bags, so : 6.12 /4 = 1.53

One chips bag cost 1.53 dollars.

User ShinyJos
by
6.0k points