144k views
0 votes
amie had $26 dollars to spend on school supplies after buying 10 pens, she had $14.30 left how much did each pen cost

1 Answer

3 votes
14.30 + 10p = 26
10p = 11.70
Each pen is $1.17
User Makeworld
by
6.0k points