203k views
4 votes
Mr. Washington bought 13,8 gallons of gas for $39.61, What was
The price of gas per gallon

User Tai Tran
by
5.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

Explanation:

13.8 gallons costs $39.61. To find the price per gallon, divide 39.61 by 13.8. 39.61 / 13.8 ≈ $2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

User Sebi
by
5.0k points