Answer:
$2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)
Explanation:
13.8 gallons costs $39.61. To find the price per gallon, divide 39.61 by 13.8. 39.61 / 13.8 ≈ $2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)
8.3m questions
10.9m answers