219k views
2 votes
A mass is undergoing simple harmonic motion. When its displacement is 0, it is at its equilibrium position. At that moment, its speed is _______ and its acceleration is _______.

User Lunedor
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

When X = 0

Speed = maximum V (max) = ω A

Acceleration = zero a(max) = - ω^2 A

From x = A sin ω t sin = 0 so displacement = zero

V = ω A cos ω t cos = 1 and speed = maximum

a = - A ω^2 sin ω t sin = 0 and acceleration = zero

User Svalemento
by
7.4k points