Answer:
The cost of one pack of pencils is $1.50 and cost of one pack of pens is $1.75
Explanation:
We can create a system of equations from the given information and then solve it for the value of x and y.
Let,
x be the cost of one pack of pencils
y be the cost of one pack of pens
According to the given statement;
2x+3y=8.25 Eqn 1
5x+2y=11.00 Eqn 2
Multiplying Eqn 1 by 2;
Multiplying Eqb 2 by 3;
Subtracting Eqn 3 from Eqn 4
Dividing both sides by 11
Putting x=1.5 in Eqn 1
Dividing both sides by 3
The cost of one pack of pencils is $1.50 and cost of one pack of pens is $1.75