116k views
0 votes
HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH PROBLEM I RLY NEED IT!!!!

HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH PROBLEM I RLY NEED IT!!!!-example-1

1 Answer

1 vote

Answer:

The cost of one pack of pencils is $1.50 and cost of one pack of pens is $1.75

Explanation:

We can create a system of equations from the given information and then solve it for the value of x and y.

Let,

x be the cost of one pack of pencils

y be the cost of one pack of pens

According to the given statement;

2x+3y=8.25 Eqn 1

5x+2y=11.00 Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 2;

Multiplying Eqb 2 by 3;

Subtracting Eqn 3 from Eqn 4

Dividing both sides by 11

Putting x=1.5 in Eqn 1

Dividing both sides by 3

The cost of one pack of pencils is $1.50 and cost of one pack of pens is $1.75

User Tom Davidson
by
5.1k points