137k views
3 votes
How does wavelength change depending on whether the pipe is open or closed?

User Alle
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

* in a tube with both ends open

λ = 2L / n n = 1, 2, 3,…

* tube with one end open and the other closed.

λ = 4L / n n = (2n ’+ 1 )

Step-by-step explanation:

When a sound wave enters a pipe, a resonance process occurs, whereby only some wavelengths can occur.

* in a tube with both ends open

in this case there are maximums at each end, so if the length of the had is L

λ = 2L 1st harmonic

λ = 2 L / 2 2nd harmonic

λ = 2L / 3

λ = 2L / n n = 1, 2, 3,…

* In the case of a tube with one end open and the other closed.

At the open end there is a belly and at the closed end a node

λ = 4L 1st harmonic

λ = 4L / 3 3rd harmonic

λ = 4L / 5

λ = 4L / n n = 1, 3, 5,… odd

n = (2n ’+ 1 ) where n’ are all integers

User Synepis
by
7.2k points