214k views
14 votes
Here are the prices for can juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offer the best deal?

a). Store X: 4 cans for $2.48
b). Store Y: 5 cans for $3.00
c). Store Z: 59 cents per can​

User Chkal
by
5.0k points

1 Answer

1 vote
C

Store X: 62 cents a can

You can find this by doing 2.48/4.

Store Y: 60 cents a can

Find this by doing 3.00/5

And store Z is 59, 59 is the lowest value so it is the best deal :)
User Tycholiz
by
4.7k points