menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Here are the prices for can juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offer the best deal? a). Store X: 4 cans for $2.48 b). Store Y: 5 cans for $3.00 c). Store Z:
asked
Aug 3, 2022
214k
views
14
votes
Here are the prices for can juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offer the best deal?
a). Store X: 4 cans for $2.48
b). Store Y: 5 cans for $3.00
c). Store Z: 59 cents per can​
Mathematics
high-school
Chkal
asked
by
Chkal
5.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
C
Store X: 62 cents a can
You can find this by doing 2.48/4.
Store Y: 60 cents a can
Find this by doing 3.00/5
And store Z is 59, 59 is the lowest value so it is the best deal :)
Tycholiz
answered
Aug 7, 2022
by
Tycholiz
4.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
The function h = -t2 + 95 models the path of a ball thrown by a boy where h represents height, in feet, and t represents the time, in seconds, that the ball is in the air. Assuming the boy lives at sea
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org