menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market-for-$4.00- You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $7.10: Which place is the better buy?
asked
Sep 22, 2022
98.2k
views
19
votes
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market-for-$4.00- You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $7.10: Which place is the better buy?
Mathematics
high-school
Deksden
asked
by
Deksden
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
13
votes
Sams club $4 x 2 is 8$ while 10 can is still only $7.10
Molly Walters
answered
Sep 24, 2022
by
Molly Walters
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
definitely at sams club
Balachandar
answered
Sep 28, 2022
by
Balachandar
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org