17.9k views
20 votes
A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $1.28. Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68. What is the difference in cost, in dollars, per fluid ounce between the two brands?

1 Answer

13 votes

Answer:

$0.02

Explanation:

Brand a

1.28 ÷ 8 = 0.16 per ounce

Brand b

1.68 ÷ 12 = 0.14 per ounce

0.16 - 0.14 = 0.02

User Chris Allwein
by
5.5k points