144k views
13 votes
The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​

User DarKoram
by
5.8k points

1 Answer

7 votes

Explanation:

Cost of 5 books = $ 36.25

Cost of 1 book = $36.25 / 5 = $ 7.25

The unit price is $ 7.25

Hope it will help :)

User Eye Patch
by
5.6k points