148k views
3 votes
At the nearest​ store, 5 bags of dog food cost ​$.17.50 How much would amelia spend on 3 bags of dog ​food?

User Stand
by
5.9k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$10.50 for three bags of dog food

Explanation:

17.50 / 5 = $3.50 per bag of dog food

so 3.5 * 3 = $10.50 for 3 bags of dog food

User Juliomalves
by
5.8k points