menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mathematics: Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck
asked
Oct 24, 2022
96.7k
views
24
votes
Mathematics:
Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck
Mathematics
high-school
Ryan Lundy
asked
by
Ryan Lundy
5.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
12
votes
Sams is a better deal. With Giants, buying the same amount as Sams costs more so it’s not as good a deal.
Ajackster
answered
Oct 27, 2022
by
Ajackster
6.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
10
votes
Price/weight will give you cost per pound. (19.50/2.75)=$7.09/lb. (35/5)=$7/lb. since sams has the lower cost per pound, it is the better deal. (Remember to make sure both rates have the same unit. $/lb and $/lb or $/kg and $/kg
Divisadero
answered
Oct 29, 2022
by
Divisadero
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.5m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org