Answer:
.D. 4√2 cm
Explanation:
With reference angle 45°
base (b) = 4 cm
hypotenuse (h) = AC
Now
Cos 45° = b /h
1/√2 = 4 / AC
AC = 4√2 cm
7.8m questions
10.5m answers