Answer:
26325 m\s
Step-by-step explanation:
Data:
v = ?
f = 117 Hz
w = 225
Formula:
v = fw
Solution:
v = ( 117)(225)
v = 26325 m\s Ans .............
7.8m questions
10.5m answers