menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Two students were shopping for school supplies. They need spirals which cost x dollars and pens which cost y dollars. One student bought 2 spirals and 3 pens for $8.66. Another student bought 4 spirals
asked
Feb 25, 2022
54.5k
views
25
votes
Two students were shopping for school supplies. They need spirals which cost x dollars and pens which cost y dollars. One student bought 2 spirals and 3 pens for $8.66. Another student bought 4 spirals and 5 pens for $15.20. Find the unit cost of a spiral.
Mathematics
high-school
Ilya Loskutov
asked
by
Ilya Loskutov
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
Answer:
x=1.15
y=2.12
Explanation:
look at the picture ..........
Amit Bhoyar
answered
Mar 4, 2022
by
Amit Bhoyar
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 2, 2020
89.2k
views
Teresa has to buy school supplies for her 2 children, and wants to estimate the total cost of the school supplies. She knows that: Each child needs a backpack, a binder, 6 spirals, and 4 pens. The most
Tysean
asked
Jan 2, 2020
by
Tysean
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
89.2k
views
asked
Apr 10, 2023
94.9k
views
Maria is doing her back to school shopping this weekend. If she need 5 new spirals and 2 binders for a total of $16.34.Write an equation for the given situation using s for the cost of each spiral and
Filomena
asked
Apr 10, 2023
by
Filomena
7.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
94.9k
views
asked
Jul 23, 2024
17.2k
views
Two teachers purchased school supplies at the same store. • The first teacher purchased 8 spirals and spent $4 on pencils. . The second teacher purchased 10 spirals and spent $2.80 on pencils. . Both teachers
Nick Hingston
asked
Jul 23, 2024
by
Nick Hingston
7.6k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
17.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org