157k views
0 votes
A customer Paid $6.98 for two pounds of ground beef how much did she pay for each pound?

1 Answer

4 votes

Answer:

$3.49

Explanation:

The customer paid $6.98 for two pounds of ground beef. To find the price per pound, we need to divide the total cost by the number of pounds.

So, $6.98 ÷ 2 = $3.49.

User Annalena
by
8.6k points

No related questions found