menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If the average cost per unit C(x) to produce x units of ptrwood is given by C(x)=x+40/1,200,what is the unit cost for 50 units? Round your answer to the nearest cent. A. $0.60 B.…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If the average cost per unit C(x) to produce x units of ptrwood is given by C(x)=x+40/1,200,what is the unit cost for 50 units? Round your answer to the nearest cent. A. $0.60 B.…
asked
Apr 24, 2024
35.0k
views
4
votes
If the average cost per unit C(x) to produce x units of ptrwood is given by C(x)=x+40/1,200,what is the unit cost for 50 units? Round your answer to the nearest cent.
A. $0.60
B. $2400
C. −$1600
D. $13,33
Business
high-school
Paul Radich
asked
by
Paul Radich
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
C.$1600 is your answer cuh
Max Yao
answered
Apr 30, 2024
by
Max Yao
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
Who was Adam Smith ? Anybody?
What can turn igneous rock into sediment?
What is the best way to describe a stock market?
You sell popcorn during your schools football games. Knowing that the people usually buy more when the price is lower, how would you price your popcorn after halftime?
The government has decided that the free market price of cheese is too low. Farmers complain that the price floor has reduced their total revenue.Is this possible? Explain
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org