menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If the average cost per unit C(x) to produce x units of ptrwood is given by C(x)=x+40/1,200,what is the unit cost for 50 units? Round your answer to the nearest cent. A. $0.60 B…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If the average cost per unit C(x) to produce x units of ptrwood is given by C(x)=x+40/1,200,what is the unit cost for 50 units? Round your answer to the nearest cent. A. $0.60 B…
asked
Apr 24, 2024
35.0k
views
4
votes
If the average cost per unit C(x) to produce x units of ptrwood is given by C(x)=x+40/1,200,what is the unit cost for 50 units? Round your answer to the nearest cent.
A. $0.60
B. $2400
C. −$1600
D. $13,33
Business
high-school
Paul Radich
asked
by
Paul Radich
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
C.$1600 is your answer cuh
Max Yao
answered
Apr 30, 2024
by
Max Yao
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
Who was Adam Smith ? Anybody?
What can turn igneous rock into sediment?
In what way did the GI Bill contribute to the growth of professional and white-collar jobs ? A.by providing US laborers with new job-training programs B.by giving US veterans assistance to purchase a new
What is meant by data mining ?
What is the best way to describe a stock market?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org