Answer:
$4.17
Explanation:
We can create a proportion to solve for the cost of 0.6 lbs of chocolate, where x represents the cost:
Step 1: Set up the proportion remembering that first cost / first weight = second cost / second weight, where
- the first cost is $6.95,
- the first weight is 1 lb,
- the second cost is $x,
- and the second weight is 0.6 lbs
$6.95 / 1 lbs = $x / 0.6
Step 2: Multiply both sides by 0.6 to isolate and solve for x:
(6.95 = x/0.6) * 0.6
4.17 = x
Thus, the cost of 0.6 lbs of chocolates costs Sam $4.17