105k views
2 votes
Sam wanted to buy candy for all of his friends to share at lunch. One pound of chocolates cost $6.95, but Sam only needs 0.6 of a pound. What will be the total cost for the chocolates Sam buys?

1 Answer

3 votes

Answer:

$4.17

Explanation:

We can create a proportion to solve for the cost of 0.6 lbs of chocolate, where x represents the cost:

Step 1: Set up the proportion remembering that first cost / first weight = second cost / second weight, where

  • the first cost is $6.95,
  • the first weight is 1 lb,
  • the second cost is $x,
  • and the second weight is 0.6 lbs

$6.95 / 1 lbs = $x / 0.6

Step 2: Multiply both sides by 0.6 to isolate and solve for x:

(6.95 = x/0.6) * 0.6

4.17 = x

Thus, the cost of 0.6 lbs of chocolates costs Sam $4.17

User Richard Levasseur
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.