22.1k views
0 votes
Deandre needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 25 spoons for $1.99. Brand B has a box of 42 spoons for $3.89.

Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.


Unit price for the Brand A spoons:

Unit price for the Brand B spoons:
The better buy:

Brand A

Brand B

Neither (They have the same unit price)

1 Answer

2 votes

Answer:

Explanation:

To find the unit price for each brand, we will divide the price of the box by the number of spoons in the box.

Unit price for the Brand A spoons:

$1.99 ÷ 25 = $0.0796 ≈ $0.08

Unit price for the Brand B spoons:

$3.89 ÷ 42 = $0.0926 ≈ $0.09

The better buy:

Brand A is the better buy, as its unit price is lower at $0.08 per spoon compared to Brand B's unit price of $0.09 per spoon.

User Prismspecs
by
8.7k points