211k views
5 votes
Jonah bought 3 packages of hot dogs and 2 packages of hot dog buns and paid $21.90. He went back and purchased 2 more packages of hot dogs and 5 more packages of hot dog buns and paid $23.40. ASSUMMING THERE WAS NO CHANGE IN THE INDIVIDUAL COST OF EACH ITEM:

What is the cost per package of hot dogs and hot dog buns?
IT IS NOT $7.30 AND $3.65!!!

1 Answer

3 votes

Answer:

b = $2.40

d = $5.70

Explanation:

d = hot dog and b = hot dog buns

Equations:

2d + 5b = $23.40

3d + 2b = $21.90

-------------------------------subtract these two equations

-d + 3b = $1.50

3b - $1.50 = d

Substitute:

3d + 2b = $21.90

3(3b - $1.50) + 2b = $21.90

9b - $4.50 + 2= $21.90

11b = 26.40

b = $2.40

Substitute again but this time with b:

3d + 2b = $21.90

3d + 2($2.40) = $21.90

3d + $4.80 = $21.90

3d = $21.90

d = $5.70

User HopefullyHelpful
by
8.5k points