100.0k views
4 votes
A 7-ounce bottle of glue costs $1.22. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Flobadob
by
8.4k points

2 Answers

4 votes
0.17 is the answer. You divide 1.22 by 7. Since the answer is 0.174, you will remove the 4 and leave the .07 alone.
User Rex
by
7.7k points
2 votes
The unit price of the glue is $0.17 per ounce.
User Dexture
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories