menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 7-ounce bottle of glue costs $1.22. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 7-ounce bottle of glue costs $1.22. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
asked
Aug 21, 2024
100.0k
views
4
votes
A 7-ounce bottle of glue costs $1.22. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Mathematics
middle-school
Flobadob
asked
by
Flobadob
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
0.17 is the answer. You divide 1.22 by 7. Since the answer is 0.174, you will remove the 4 and leave the .07 alone.
Rex
answered
Aug 24, 2024
by
Rex
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
The unit price of the glue is $0.17 per ounce.
Dexture
answered
Aug 27, 2024
by
Dexture
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org