77.0k views
5 votes
In a grocery store, a 32 oz package of brown rice costs $3.49. What is the price per ounce?

1 Answer

4 votes

Answer:

0.1090625 = approx $0.11 per ounce

Explanation:

Divide the price by ounces.

3.49/32 = 0.1090625 = approx $0.11 per ounce

User Argamanza
by
8.2k points

No related questions found