123k views
3 votes
Three times a year a camera shop has a sale on packages of batteries. In the second month of the year the packages are 3 for $4.49. In April they are 5 for $7.39 and in the last month of the year, they are 4 for $5.88. List the months in order from the smallest price per package to the largest price per package.

1 Answer

5 votes

Answer:

The order from smallest to largest price per package is: December, April, February.

Explanation:

For the sale in February:

- Price per package = $4.49 ÷ 3 = $1.50 per package

For the sale in April:

- Price per package = $7.39 ÷ 5 = $1.48 per package

For the sale in December:

- Price per package = $5.88 ÷ 4 = $1.47 per package

User Joey Adams
by
8.0k points