Answer:
$3,712.
Step-by-step explanation:
To calculate the cost of goods sold (COGS) using the weighted-average inventory costing method, we need to determine the weighted-average cost per unit first.
Total cost of 90 units purchased on January 31: 90 x $20 = $1,800
Total cost of 160 units purchased on February 28: 160 x $25 = $4,000
Total cost of 250 units: $1,800 + $4,000 = $5,800
Weighted-average cost per unit: $5,800 / 250 units = $23.20 per unit
To calculate COGS:
Units sold: 160 units
Cost of goods sold: 160 x $23.20 = $3,712