123k views
4 votes
A regular tube of toothpaste costs​ $2.50 for 3.2 ounces. A travel-size tube costs​ $1.00 for 1.2 ounces. Compare the prices and weights using percent to decide which is the better buy.

1 Answer

1 vote

Answer: The regular tube is the better buy

Step-by-step explanation: $2.50/3.2 ounces equals $.78 per ounce. $1.00/1.2 ounces equals $.83 per ounce. Therefore, the regular tube is the better buy.

User Axel Donath
by
8.1k points