167k views
4 votes
A store sells 12 cans of soup for $33. How much would it cost you to buy 5 cans of soup?

User Antiblank
by
8.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$13.75

Explanation:

If you have 12 cans of soup for $33 you need to find the unit price for the cans ,by dividing the 33 and 12 to get $2.75 this is how much it costs for 1 can of soup so if you want to see how much 5 cans of soup costs you multiply by 5 so then you get $13.75

User Lital Maatuk
by
8.3k points

No related questions found