204k views
24 votes
Write the unit rate for $17 for 5 cards

User Nirkov
by
4.5k points

2 Answers

4 votes

Answer: $3.4

Step-by-step explanation: If 5 cards cost $17

Divide 17 by 5 : 17/5

Your result will be 3.4

Meaning 1 card cost $3.4

User Shootoke
by
5.4k points
2 votes

Answer:

$3.40 per card

Explanation:

To find the unit rate, divide the total cost ($17) by the number of cards (5 cards):

$17

--------------- = $3.40 per card

5 cards

User Saquana
by
5.2k points