158k views
5 votes
The cost of 3 scarves is $66.75. What is the unit price?

User Ezod
by
4.7k points

2 Answers

9 votes

Answer:

8.75

Explanation:

User Themiurgo
by
5.1k points
6 votes

Answer:

Divide $26.25 by 3 to find out the cost of the unit price. It is $8.75.

User Wesley LeMahieu
by
4.4k points