13.9k views
0 votes
A store is selling 3 bags of apples for $18. What is the unit price of bags of apples?

User Zeisi
by
8.7k points

1 Answer

0 votes

Final answer:

The unit price of the bags of apples is $6.

Step-by-step explanation:

To find the unit price of the bags of apples, we need to divide the total cost of the bags of apples by the number of bags.

In this case, we know that 3 bags of apples cost $18.

So, to find the unit price, we divide $18 by 3.

$18 ÷ 3 = $6

Therefore, the unit price of each bag of apples is $6.

User Surinder Singh
by
9.5k points