231k views
9 votes
Calculate the unit price of the following item:

Chocolate chip cookies cost $2.79 per package and
there are 30 cookies inside. What is the price per
cookie? *

User Madoka
by
5.5k points

1 Answer

3 votes
10 lol that’s the answer.
User Vincent Russo
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.