202k views
1 vote
Rick wants to buy1.4 pounds of romaine lettuce. How much will he spend?

1 Answer

4 votes

Rick will spend $3.5 on 1.4 pounds of romaine lettuce

How much will he spend?

From the question, we have the following parameters that can be used in our computation:

Unit rate = $2.5 per pound

Pound = 1.4

The total amount he will spend is calculated using

Amount = Unit rate * Pound

Substitute the known values into the equation

Amount = 2.5 * 1.4

Evaluate

Amount = 3.5

Hence, he will spend $3.5

Question

The cost of romaine lettuce is $2.5 per pound. Rick wants to buy 1.4 pounds of romaine lettuce. How much will he spend?

User Nelu
by
8.5k points