Rick will spend $3.5 on 1.4 pounds of romaine lettuce
How much will he spend?
From the question, we have the following parameters that can be used in our computation:
Unit rate = $2.5 per pound
Pound = 1.4
The total amount he will spend is calculated using
Amount = Unit rate * Pound
Substitute the known values into the equation
Amount = 2.5 * 1.4
Evaluate
Amount = 3.5
Hence, he will spend $3.5
Question
The cost of romaine lettuce is $2.5 per pound. Rick wants to buy 1.4 pounds of romaine lettuce. How much will he spend?