165k views
3 votes
2.

A dolphin can hear sounds with frequencies up to 280 kHz. What is the
speed of sound in water if a wave with this frequency has a wwavelength
of 0.51 cm?

User Earlene
by
6.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

1428 m/s

Step-by-step explanation:

Given that,

The frequency hear by a dolphin, f = 280 kHz

We need to find the speed of sound in water if a wave with this frequency has a wavelength of 0.51 cm.

The formula for the speed in terms of wavelength and frequency is given by :


v=f\lambda\\\\v=280* 10^3* 0.51* 10^(-2)\\\\v=1428\ m/s

So, the speed of sound in water is 1428 m/s.

User SooDesuNe
by
7.3k points