Answer:
$34,100
Step-by-step explanation:
The interest on the installment note for the first year is a function of both the face value of the note and interest rate of 11%
Interest expense on the first annual payment=$310,000*11%
Interest expense on the first annual payment=$34,100
The amount principal repayment in respect of the first annual payment is the amount of payment which is $52,639 minus the interest portion of the payment.
The Principal portion of the first payment=$52,639-$34,100=$18,539