179k views
22 votes
Consider the sodium borohydride reduction of camphor to isoborneol. A reaction was performed in which 1.600 g of camphor was reduced by an excess of sodium borohydride to make 1.062 g of isoborneol. Calculate the theoretical yield and percent yield for this reaction. Theoretical yield: g Percent yield:

1 Answer

12 votes

Answer:

62.5%

Step-by-step explanation:

Number of moles of camphor reacted= 1.6g/152.23 g/mol = 0.011 moles

Since the reaction is 1:1, then 0.011 moles of isoborenol is also produced.

Theoretical yield of isoborenol produced = 154.25 g/mol * 0.011 moles = 1.698 g

% yield = actual yield/theoretical yield * 100

% yield = 1.062 g/1.698 g * 100

% yield = 62.5%

User Strick
by
7.7k points