107k views
3 votes
At a selling price of $11 per unit, how much profit or loss is this perfectly competitive firm experiencing, and should they continue to produce or shut down temporarily?

1 Answer

3 votes

Final answer:

At a price of $25 per unit, the company experiences losses of $5 when producing 5 units. The firm is making losses because the price is less than the average cost. The marginal unit produced is subtracting from the profits, signaling the need to reduce the quantity produced.

Step-by-step explanation:

a. Total revenues in this example will be a quantity of five units multiplied by the price of $25/unit, which equals $125. Total costs when producing five units are $130. Thus, at this level of quantity and output the firm experiences losses (or negative profits) of $5.

b. If price is less than average cost, the firm is not making a profit. At an output of five units, the average cost is $26/unit. Thus, at a glance you can see the firm is making losses. At a second glance, you can see that it must be losing $1 for each unit produced (that is, average cost of $26/unit minus the price of $25/unit). With five units produced, this observation implies total losses of $5.

c. When producing five units, marginal costs are $30/unit. Price is $25/unit. Thus, the marginal unit is not adding to profits, but is actually subtracting from profits, which suggests that the firm should reduce its quantity produced.

User Kyryl Zotov
by
7.4k points