230k views
8 votes
Marcus is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy

he buys, he pays $12.50. What is the cost, per pound, for the candy?

1 Answer

10 votes

Answer:

Step-by-step explanation: answer 1.25 per pound

User Jun Hsieh
by
8.1k points