217k views
22 votes
A news site offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. What is the unit price per month.

User Shojaeddin
by
8.3k points

1 Answer

10 votes
Divide the total cost by the amount of months
28.5 divided by 6=4.75
User Kelley Van Evert
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories