34.4k views
11 votes
The average cost for a gallon of gasoline in 2006 was $2.45. In 2007, the average cost of a gallon of gasoline was $3.29. What is the approximate percent of change in the cost of a gallon of gasoline?

A. 25%
B. 35%
C. 75%
D. 135%

User Steviesh
by
7.1k points

2 Answers

10 votes
B. Because 2.45(0.35)=08575+2.45=3.30
User Rob Hales
by
7.1k points
0 votes

Answer:B

Explanation:

2.45(0.35)= 0.8575+2.45= 3.30

User Godlike
by
6.8k points