Answer:
The 3 liter bottle has a better deal
Explanation:
Which bottle is a better deal?
For the 2 liter bottle
At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12.
2 liter bottle = $2.12
1 liter bottle = x
Cross Multiply
2x = $2.12
x = $2.12/2
x = $1.06
Hence, this is $1.06 per liter
For the 3 liter bottle
At another store, a 3-liter bottle costs $3.15.
3 liter bottle = $3.15
1 liter bottle = x
Cross Multiply
3x = $3.15
x = $3.15/3
x = $1.05
Hence, this is $1.05 per liter
Therefore, the bottle which is a better deal is the 3 liter bottle because, 1 liter goes for $1.05