45.1k views
21 votes
At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12. At another store, a 3-liter bottle costs $3.15. Which bottle is a better deal? Write a division equation for each 2-liter bottle, and then decide which is the better deal.

1 Answer

8 votes

Answer:

The 3 liter bottle has a better deal

Explanation:

Which bottle is a better deal?

For the 2 liter bottle

At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12.

2 liter bottle = $2.12

1 liter bottle = x

Cross Multiply

2x = $2.12

x = $2.12/2

x = $1.06

Hence, this is $1.06 per liter

For the 3 liter bottle

At another store, a 3-liter bottle costs $3.15.

3 liter bottle = $3.15

1 liter bottle = x

Cross Multiply

3x = $3.15

x = $3.15/3

x = $1.05

Hence, this is $1.05 per liter

Therefore, the bottle which is a better deal is the 3 liter bottle because, 1 liter goes for $1.05

User Apoteet
by
7.1k points