Final Answer:
The total variable manufacturing overhead cost for the third quarter of the year will be option 3) $14040.
Step-by-step explanation:
To find the total variable manufacturing overhead cost for the third quarter, we use the data provided for the number of units manufactured in each month and the total variable manufacturing overhead from the second quarter. The variable manufacturing overhead cost per unit can be calculated by dividing the total variable manufacturing overhead by the number of units produced in the second quarter:
Variable manufacturing overhead cost per unit = Total variable manufacturing overhead / Number of units produced = $66600 / 7400 units = $9 per unit.
Then, to find the total variable manufacturing overhead cost for the third quarter, we multiply the variable manufacturing overhead cost per unit by the total number of units to be manufactured in July, August, and September:
July units: 500 * $9 = $4500
August units: 520 * $9 = $4680
September units: 540 * $9 = $4860
Therefore, the total variable manufacturing overhead cost for the third quarter will be $4500 + $4680 + $4860 = $14040.
This calculation ensures that the variable overhead cost for each month is computed based on the number of units expected to be manufactured in that month, providing an accurate estimation of the total variable manufacturing overhead cost for the third quarter of the year.