64.6k views
4 votes
What is the unit rate price per ounce? Round your answer to the nearest hundreth.

15 ounces of chocolate chips for $2.49

1 Answer

7 votes

Answer: $6.02 per ounce of chocolate chip

Step-by-step explanation:

15 ounces of chocolate chip/ $2.49

=6.02409639

Round that to the nearest hundredth is 6.02.

User Abhilekh Singh
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.