223k views
1 vote
A 7-pack of erasers costs $3.85. What is the unit price?

2 Answers

5 votes

Answer:To find the unit price, divide the total cost by the number of units.

The unit price (

P) is given by the formula:

=

Total Cost

Number of Units

P=

Number of Units

Total Cost

In this case, the total cost is $3.85, and the number of units is 7.

=

3.85

7

P=

7

3.85

0.55

P≈0.55

Therefore, the unit price of the erasers is approximately $0.55 per eraser

Explanation:

User Anilech
by
7.2k points
2 votes
3.85/ 7 = $ 0.55


Solution: $ 0.55 per eraser
User Mark Fellner
by
8.1k points