174k views
4 votes
White rice sells for $5.64 for a 20 pound bag. A three pound bag costs $1.59. Which is the better buy?

User Yoruba
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$5.64/20 lbs = 28.2¢/lb

$1.59/3 lbs = 53¢/lb

The 20-lb bag costing $5.64 is the better buy.

User Robert Gamble
by
8.0k points