Answer:
$4.50
Explanation:
Method 1
To solve this equation you need to find how much 1 hour would cost.
To solve this all you have to do is divide the cost of 2 hours which is $9.00 by 2.

Method 2
Since we know 1/2 hours is $2.25 we can multiply $2.25 by 2.
We multiply by two because we are trying to find the unit rate
.
