188k views
3 votes
What is the unit rate of the table given (look at picture for the table)

What is the unit rate of the table given (look at picture for the table)-example-1
User Vbyec
by
7.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$4.50

Explanation:

Method 1
To solve this equation you need to find how much 1 hour would cost.

To solve this all you have to do is divide the cost of 2 hours which is $9.00 by 2.


(9)/(2) =4.5

Method 2

Since we know 1/2 hours is $2.25 we can multiply $2.25 by 2.

We multiply by two because we are trying to find the unit rate
(1)/(2) *2=1 .


2.25*2=4.5

User Radex
by
8.5k points