228k views
0 votes
Star bought 2 gifts yesterday. The price of one gift was 3 times the cost of the other. If both gifts cost $25.60 altogether, how much was each gift.​

User Dirck
by
7.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

x= price of a gift

3x = price of the other gift

3x+x= 25.6

x= 6.4

a gift costs $6.4

the other costs $19.2

Explanation:

User Mackendy
by
7.7k points
1 vote

Answer:

The cheaper gift cost $6.40.

The more expensive gift cost $19.20.

Explanation:

Let x be the price of the cheaper gift.

The price of the more expensive gift is 3x.

The total price of the two gifts is x + 3x = 4x.

We know that the total price of the two gifts is $25.60, so we can set up the following equation:


\sf 4x = 25.60

Dividing both sides by 4, we get:


\sf (4x)/(4)= (25.60)/(4)


\sf x = 6.40

Therefore, the price of the cheaper gift is $6.40 and the price of the more expensive gift is 3 × $6.40 = $19.20.

User Trt Trt
by
8.0k points